Tapolca- 2011. július 25.- Külön öröm számomra, amikor tudósításaimban a Batsányi János Művelődési és Oktatási Központ történéseiről írhatok Önöknek. Ezúttal az intézmény egykori igazgatójának- Zentai Gábornak egy másik gyűjteményéből nyílt tárlat- "Biblia üzenete a kor emberének" címmel.
A szép számú érdeklődőt Nagyné Szűcs Klári intézményvezető köszöntötte, majd Rádly Nikolett zenei előadása emelte a megnyitó színvonalát.
A következőkben Csere Sándor kanonok-plébános tartalmas megnyitó beszéde következett, ahol is elismerő szavakkal illette az ötletgazda Zentai Gábort, valamint a tárlatnak otthont adó intézmény vezetőjét is.
Szólt a Biblia történelmi hátteréről, keletkezéséről, egyfajta definíciójáról: - A Biblia, más szóval a Szentírás a Szentlélektől sugalmazott könyvek összessége. Ez különbözteti meg minden más műtől. A biblia szó jelentése: könyv. Természetesen, hangsúlyt kell, hogy kapjon a szó, mert A KÖNYV-ről beszélünk, amely a világ legtöbb nyelvére lefordított szent írás. A Bibliát olvasni, tanulmányozni és főleg értelmezni- ég és föld- hívőként, és hitetlenként is.
Kiemelte, hogy az utóbbi "tábor" azt szeretné elhitetni a világgal, hogy egy mítoszokkal átszőtt írásról van szó, amely nem más, mint egy közönséges könyv. Megemlítette a XVII. szádadban élt tudós- Spinoza- nevét, akinek a nevéhez kötik, hogy a Bibliát pusztán a profán írásos dokumentumok egyikének tartotta. Ugyanakkor pozitív jelek is tapasztalhatóak: - Manapság már ott tartunk, hogy a hitetlen tudomány is egyértelműen elfogadja Jézus Krisztus létét, történelmi személyiségét, ellenben tagadják Isten valóságosságát. Pedig, ami róla szól, igaz, ugyanakkor már nem pusztán a Szentírás ír Jézusról, hanem különböző történetírók is.
Kitért rá, hogy sok egyházellenes ténykedés folyt az idők során, ennek ellenére Isten folyamatosan csodákkal tudatja jelenlétét köztünk. Vannak emberek- hangsúlyozta-, akik azt hiszik magukról, hogy a világ közepét jelentik. Számos bibliai példát is felsorolt megnyitó beszédében Csere Sándor, ami bizonyítja, hogy csak Jézus és a hit erejével létezhetünk földi életünk során, de szólt az ikonok eredetéről, jelentőségéről is.
A következőkben Zentai Gábor beszélt a kiállítás anyagáról és arról, hogy a gyűjteményén kívül többen is hozzájárultak a tárlat anyagának bővítéséhez. Az írott művek mellett a jelenlévők megtekinthették a városunkban már több alkalommal is kiállítóként résztvevő Somlai Julianna képzőművész csodálatos ikonjait, jelen esetben a "Szegények Bibliáját".
A kiállítás megtekinthető:
2011. augusztus 5- éig- munkanapokon 9-15 óráig.